Spúšťové body, po anglicky Trigger points, sú malé uzlíky, ktoré vznikajú vo svalových vláknach. Tieto body spôsobujú výraznú bolesť v mieste, kde sa vyskytujú, no zároveň môžu spôsobovať aj prenesenú bolesť v inej časti tela. Ak sa napríklad spúšťový bod nachádza v krížovej oblasti chrbta, pacient môže pociťovať bolesť alebo tŕpnutie v dolnej končatine. Tento fakt častokrát zavádza aj samotných odborníkov, ktorí sa snažia nájsť príčinu problému primárne v mieste bolesti.
Poznáme dva typy spúšťových bodov – aktívne a pasívne. Aktívny trigger point vyvoláva bolesť nie len pri fyzickej aktivite, ale aj v kľude, a to aj bez stimulácie daného miesta. Pasívny bod spôsobuje bolesť, rovnako ako aktívny, no len ak naň zatlačíme.
Okrem lokálnej bolesti a obmedzeného rozsahu pohybu, pacienti často pozorujú aj iné ťažkosti spôsobené spúšťovými bodmi. Ako napríklad oslabenie a stuhnutie svalu, lokálne sčervenanie, poruchy rovnováhy a závraty či tlak na hrudníku. Odborníci tvrdia, že každý druhý človek trpí problémami spôsobenými spúšťovými bodmi, a preto ak na sebe spomínané symptómy spozorujete, počítajte aj s touto alternatívou. Ako vnikajú trigger points?
Niektorí odborníci vysvetľujú vznik spúšťových bodov nasledovne. Pri preťažení svalu nastáva napnutie svalových skupín, v dôsledku čoho dochádza k skracovaniu skupiny svalových vlákien. Následne, na tomto mieste skratu, vzniká spúšťový bod.
Faktory ovplyvňujúce vznik spúšťových bodov: - Nadmerná fyzická aktivita, nedostatočná rozcvička pred športovaním, zle vykonávané pohyby, práca v stoji - Prechladnutie - Nedostatok fyzickej aktivity, sedavá práca - Zlé držanie tela - Úrazy alebo ochorenia pohybového aparátu - Psychické problémy, stres, duševná nepohoda - Vznik jaziev po operácii - Nedostatočné alebo nadbytočné množstvo určitých telu prospešných láLokalizovanie problému
Masér alebo fyzioterapeut dokáže trigger point jednoducho nájsť. Prstami nahmatá tuhý a presne ohraničený uzlík, ktorý po zatlačení spôsobuje pacientovi silnú bolesť. Pri vyšetrení môžeme pozorovať lokálny svalový zášklb alebo uhýbanie pacienta pred dotykom.
Miesta, na ktorých sa najčastejšie trigger points tvoria: - Svaly na chrbte a krku, najčastejšie na trapézoch - Svaly pod alebo na lopatke - Svaly hornej alebo dolnej končatiny- Brušné a prsné svaly- Svaly v oblasti krížov a panvyAko sa zbaviť týchto nepríjemných uzlíkov? Najúčinnejšou metódou na odstránenie tejto nepríjemnosti je takzvaná trigger point masáž. Počas ošetrenia terapeut palcami zatláča na postihnuté miesta čím spôsobuje uvoľnenie napätého svalu. Úľavu od bolesti pociťuje pacient okamžite po masáži. Spúšťové body majú tendenciu sa opätovne vytvárať, a preto sa odporúča túto masáž absolvovať pravidelne, pokým ťažkosti neustúpia. Táto metóda sa javí ako efektívnejšia, ak sa kombinuje aj s naťahovaním príslušného svalu. Uvoľnenie spúšťového bodu môže trvať len pár minút, a preto sa môže vykonávať aj v kombinácii napríklad s klasickou masážou alebo bankovaním.
Pacienti zvyknú nadobudnúť pocit, že si tieto body dokážu rozmasírovať sami doma. My však odporúčame s týmto problémom v prvom rade navštíviť odborníka, ideálne s absolvovaným špeciálnym kurzom.
Prevencia vzniku spúšťových bodov
Vytváraniu týchto bolestivých uzlíkov sa dá predchádzať predovšetkým aktívnym pohybom a cvičením, ktoré nie len napomáha celkovej fyzickej zdatnosti, ale aj duševnej pohode, vďaka hormónom šťastia, ktoré náš mozog pri cvičení produkuje. Pri športe však nesmieme zabúdať na strečing a zahriatie pred tréningom. Medzi aktivity, prospešné pre pohybový aparát a psychickú rovnováhu, patrí aj joga, pilates alebo meditácia. Zdravé stravovanie s prihliadaním na dostatok vitamínov B1, B6, B12, C, kyseliny listovej, železa, vápnika, horčíka a sodíka je taktiež faktor, ktorý ovplyvňuje vznik spúšťových bodov.