Dornova metóda - sklon pánvy, rozdielna dĺžka dolných končatín



Tak ako pri stavbe domu potrebujeme dobré základy, aby časom nevznikli trhliny, tak aj naše telo potrebuje pevnú opornú sústavu, ktorá zaručuje stabilitu.

Dornovou metódou sa stavce a kĺby vracajú na pôvodné miesto, čím sa vyrovnáva celková statika tela.

Túto metódu môžeme považovať teda za postup, pri ktorom má klient možnosť dostať sa znovu do svojho stredu prirodzenou cestou. Je to postup, ktorým sa lieči príčina a nielen dôsledok.


Ako vlastne dochádza k posunutiu stavcov a kĺbov?
Môže to byť v dôsledku fyzickej príčiny, ako napríklad rozdielna dĺžka končatín, ktorá vedie k chybnej statike, skráteniu svalov, alebo k výronom - nehodám pri športe.
Dornova metóda je druhom manuálnej terapie, pomocou ktorej sa uvoľňujú blokády v tkanivách, energetické bloky. Základným predpokladom úspechu je aktívna spolupráca klienta.

Aby bol výsledok trvalý, klient musí po ošetrení vykonávať doma samostatné cvičenia, zmeniť niektoré zvyky, ako je napríklad prekladanie si nohu cez nohu.

Dornovou metódou sa dá veľmi účinne pomáhať aj pri skolióze, guľatom chrbte a pri tzv. „vdovskom hrbe“, ktorý sa robí na 7. krčnom stavci, pri posunutých stavcoch, bolestiach v bedrovej oblasti.

dornova


Autor tejto metódy Dieter Dorn, znovuobjavil spôsob, ako neuveriteľne rýchlo a jemne korigovať vysunuté stavce, skoliotické vybočenie chrbta, boľavé ramená, kĺby, kolená atď.. Dieter Dorn žije v Nemecku, kde sa táto metóda praktizuje už 30 rokov so skvelými výsledkami. Je rozšírená po celom svete.

 
Naučiť sa túto metódu môžu nielen fyzioterapeuti, maséri a lekári, ale je ideálna pre záujemcov – laikov bez akéhokoľvek odborného vzdelania. Kurzy sú teda ideálne pre všetkých, ktorí majú záujem pomôcť sebe a svojim blízkym.

 

Anatómia - pánvový sklon podstatne ovplyvňuje formu chrbtice. Správna rovnováha ako pánvy, tak aj svalstva upevňujúceho pánvu je základom správneho držania tela. Ak je zväčšená štrbina v bedrovom kĺbe, dochádza ku vzniku rozdielnej dĺžky dolných končatín. Pánvový pletenec sa skladá z viac častí, pánvovej kosti a krížovej kosti. Pánvová kosť je tvorená z bedrovej kosti, sedacej kosti a lonovej kosti. V predu sa pánvový pletenec uzatvára lonovou sponou.

Príčiny - súvislosti:

Rozdielna dĺžka nôh sa vyskytuje príliš často.

Ale napriek tomu, môžeme s tým niečo urobiť, pretože 98% prípadov rozdielnej dĺžky končatín je funkčných.

Asi 90% týchto posunutí vychádza z bedrového kĺbu, ostatných 10% pochádza z blokád krížovej kosti, kolenného alebo členkového kĺbu.

Len 2% prípadov majú anatomicképríčiny ako nehody, predpôrodné infekcie (ktoé sa taktiež objavujú veľmi zriedka), alebo kosti nesprávne zrástli po úraze, napríklad po zlomenine. Ani pri zlomeninách spojených klinmi alebo po operáciách bedier bohužiaľ už šikmú plochu pánvy nejde napraviť.

V takýchto prípadoch má pri rozdielnej dĺžke nôh zvýšenie topánky od 1 cm zmysel. Napriek tomu by sa celková rozdielnosť nemla vyrovnávať, aby telo dostalo možnosť vyrovnať jednu časť samo.
Inak platí , že po vyrovnaní rozdielnej dĺžky nôh by už človek nemal nosiť zvýšené topánky. Pomocou cvičenia a s trochou sebadisciplíny sa môžeme natrvalo zbaviť príčin mnoho problémov s chrbticou a bedrami.
Ako dochádza k týmto 98% získaných rozdielov v dĺžke nôh? V tomto prípade zase raz platíme daň nášmu civilizovanému spôsobu života.

Často sedíme celé hodiny v aute alebo si prekladáme jednu nohu cez druhú, čo je zvyk, s ktorým sa u "prírodných" národov nestretneme.

Čo sa deje, keď si prekladáme nohu cez nohu?dornova
Stehenná kosť sa účinkom páky a mylých vibrácii z voľne visiacej nohy ešte ďalej vysúva z kĺbu.

Keď vstaneme, napäté svaly zabránia tomu, aby kosť vkĺzla späť do kĺbu a dostala sa do normálneho stavu.

Noha zostane tak povediac "dlhšia"- nohy sa javia ako nerovnako dlhé.

To nás opäť nutí, aby sme si prekladali opätovne nohu cez nohu, pretože sa tým odľahčuje bedro a sedíme tak pohodlnejšie.

A tým sa kosť opäť vysúva z kĺbovej jamky - je to začarovaný kruh.

V dôsledku toho stehenná oblasť pri chôdzi zasadzuje zväčšenou kĺbovou medzerou mikroúdery bedrovému kĺbu.

Z toho môžu vznikať zápal a nevedomý obranný postoj. Okrem toho prekladanie nôh zabraňuje žilovému čerpaniu krvia podporuje tak tvorbu kŕčových žíl.

Čo dnes vypadá ako "šik" o pár rokov neskôr vedie k chorobným zmenám.

Kŕčové žily už tak dobre nevypadajú. Pritom sa zablokujú aj dôležité akupunktúrne dráhy, čo zapríčiňuje znížený či nerovnomerný tok energie.

Môže to spôsobiť poruchy koncentrácie alebo nepozornosť.

Malý trik pre tých, ktorý si prekladajú nohy z psychických dôvodov, aby si tak vybudovali ochrannú stenu.

Posaďte sa a v oblasti brucha vo výške pupku si predstavte energetickú, prípadne svetelnú guľu a budete sa cítiť bezpečnejšie.

Prečo sú rovnako dlhé nohy dôležité?
vznikajú:
- nestabilita v členkovom kĺbe - chybné zaťaženie pri chôdzi
- výrastok na pätovej kosti
- neistota pri chôdzi
- žilová pumpa je nedostatočne zásobená - vznik kŕčových žíl
- opuchy
- deformácia a problémy so stavcami chrbtice - skolióza...
- nedostatočne zásobované hemisféry - poruchy koncentrácie, zhoršenie hyperaktivity
- závrat, bolesti hlavy

Spojte sa s nami

Vaše meno *
Priezvisko *
Váš email: *
Tel. kontakt
Vaša otázka *